Opublikowane przez data:

eSdekowicze w podróży

21 stycznia, w niedzielę, uczestnicy zajęć w Spółdzielczym Domu Kultury wybrali się na wycieczkę do Łodzi, by na własne oczy zobaczyć jedną z najciekawszych światowych wystaw ukazujących iiną twarz Leonardo da Vinci, wynalazcy, człowieka o niesamowitym umyśle, który swoimi pomysłami wyprzedzał epoki.


70 eksponatów, 40 historycznych modeli, 46 multimedialnych instalacji, to wszystko sprawiło, że mogliśmy zanurzyć się w świat renesansowego wizjonera.

Niezwykłe wrażenia wywołała w nas ostatnia część wystawy poświęcona polskim wynalazcom. Ogromnym zaskoczeniem był fakt, iż to nasi rodacy wymyślili biopleograf (pierwszy projektor), telektroskop (protoplasę telewizji elektrycznej), system barwnego filmu czy pierwszą na świecie kamizelkę kuloodporną.

Będąc tuż obok Dworca Fabrycznego nie odmówiliśmy sobie możliwości obejrzenia „naczelnego ducha Łodzi”. Ogromny, supernowoczesny i zupełnie bez życia – takie właśnie wrażenia w nas wywołał.

„Wisienką na torcie” wycieczki był seans w Planetarium EC1 pt.: „Na skrzydłach marzeń”. Animacja, w całości zrealizowana przez studio filmowe Planetarium Niebo Kopernika, to niezwykła przygoda z nauką i historią lotnictwa, pozwalająca szybować balonem, sterowcem i samolotem. Film odkrywa tajemnicę latania z Leonardem da Vinci, braćmi Montgolfier, braćmi Wright i innymi pionierami lotnictwa. Opowiada o dążeniu do realizacji marzenia o lataniu i jak ono wyniosło człowieka aż w Kosmos.

I to był ostatni punkt naszej podróży, po którym pełni wrażeń, zachwytu i nadmiaru wiedzy powróciliśmy do Pabianic, by już od poniedziałku dzielnie uczestniczyć w zajęciach oferowanych Spółdzielcom przez Dom Kultury z Orlej.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site! Call Now Button
Na górę strony