Opublikowane przez data:

ROK 2019

I. Spotkanie z historią.

Akcja Lato 2019 to 8 tygodni pełnych przygody i zabawy. Dużo ruchu na świeżym powietrzu, sale zabaw , parki i ogrody, kąpiele…

Wśród tych przygód jedna niezwykła – „Spotkanie z Anną Marią” w Pałacu Herbsta. Anna Maria była ukochaną córką Matyldy i Edwarda Herbstów, łódzkich potentatów włókienniczych.

W pałacu, który małżonkowie otrzymali w prezencie ślubnym i w którym mieszkali, obecnie znajduje się muzeum. Zrekonstruowano tam pieczołowicie pokój dziewczynki. Losy Anny Marii stały się kanwą warsztatów historycznych przygotowanych przez muzealników dla najmłodszych gości.

Sto lat temu dzieci nie miały telewizorów ani tabletów, a mimo to wcale się nie nudziły. Młodzi eSDeKowicze zaproszeni zostali do świata dawnych zabaw, psot, ale także obowiązków i … kar. Podczas warsztatów przetestowały dawne zabawki, a niektóre z nich wykonały samodzielnie!
Magiczna podróż w czasie głęboko zapadła w dziecięcą pamięć pozostawiając wrażenie, że pomimo postępu, potrzeby i pragnienia młodych ludzi nie zmieniły się tak bardzo.

II. Niezły Sajgon.

Kadra Spółdzielczego Domu Kultury kilka razy w roku organizuje wyjazdy do teatru dla spółdzielców spragnionych kontaktu ze sztuką dramatyczną.

„Człowiek z La Manchy”, „Wykapany zięć”, Arcydzieło na śmietniku” czy „Tego jeszcze nie grali” to tytuły z 2019 roku.

Jednak najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem sezonu był musical pt.: „Miss Sajgon” w Teatrze Muzycznym.

To spektakl, który porusza od pierwszych dźwięków muzyki. Niezwykle przejmująca i tragiczna historia miłości osadzona w realiach wojny wietnamskiej przedstawiona została nieprawdopodobnie widowiskowo. Zrealizowana z ogromnym rozmachem, przy udziale gwiazdorskiej obsady solistów, chóru, tancerzy, kaskaderów i wspaniałej orkiestry, przedstawienie wywołało zachwyt, łzy wzruszenia oraz niemilknące owacje na stojąco.

III. 20 lat minęło.

Najważniejszą datą dla Klubu Seniora ze Spółdzielczego Domu Kultury w 2019 roku był 2 grudnia. Tego dnia miał miejsce Jubileusz 20-lecia Zespołu Wokalnego „Złota Jesień”.
Piękne święto poświęcone ludziom z pasją, dla których ważne są nie tylko występy ale, przede wszystkim, radość publiczności.

A jak to się zaczęło?

W 1999 roku sześć Pań: Kazimiera Grabarz, Irena Mroczkowska, Krystyna Styczyńska, Alina Szaler, Alicja Błaszczyk i Kazimiera Oś postanowiło powołać do życia zespół muzyczny, który swymi występami umilałby spotkania klubowiczów.
Początki nie były łatwe. Brakowało akompaniatora. Na tę bolączkę wspaniałym lekarstwem okazał się Pan Marek Koszada, który został opiekunem muzycznym grupy. Od tego momentu rozpoczął się bardzo dynamiczny rozwój zespołu pod względem muzycznym i artystycznym.

Na przestrzeni 20 lat „Złota Jesień” występowała w wielu miejscach na terenie miasta, powiatu i województwa. Programy wykonywane przez Zespół radowały setki słuchaczy, zaś udział w konkursach i przeglądach przyniósł wiele wyróżnień oraz nagród. Grupa stała się wizytówką Pabianic.

Obecnie Zespół liczy sobie 24 chórzystów, którzy idąc z duchem czasu, korzystają z profesjonalnych podkładów muzycznych przygotowywanych przez „dobrego ducha” grupy – Pana Marka.

IV. Coś dla dużych i małych.

Miało być słodko, radośnie, zabawnie, ciekawie, dla dzieci i dorosłych.
I było!

Łódzka Manufaktura Czekolady spełnia wszystkie wymagania.

W 2019 roku odwiedziliśmy Manufakturę trzykrotnie.

Za pierwszym razem wybraliśmy to miejsce z grupą Pań, które regularnie uczestniczą w zajęciach rekreacyjnych na basenie, prowadzonych przez instruktorkę fitness z SDK, jako uzupełnienie zajęć stacjonarnych.
Druga i trzecia wyprawa dedykowana była półkolonistom spędzającym wakacyjne miesiące w placówce.

Jak wyglądają słodkie warsztaty?

Na początek bardzo poważny wykład o tym jak powstaje czekolada od samego ziarenka, dlaczego drzewa kakaowca są wyjątkowe, czym jest temperowanie czekolady i jak to się robi ( a w trakcie wykładu wszystko tak pięknie pachnie…).
Dalej – część praktyczna, czyli własnoręczne formowanie i ozdabianie tabliczki.
Po ciężkiej pracy (tak! To naprawdę nie jest łatwe) chwila relaksu przy filiżance czekolady do picia.

Zapewniamy, że każdy kto trafi do Manufaktury, czy to duży czy też mały, przeżyje niepowtarzalną przygodę działającą na wszystkie zmysły.

V. To był hit!

Hitem 2019 roku w Spółdzielczym Domu Kultury stały się lekcje języka angielskiego prowadzone przez Zbyszka Niedzielskiego.

Dlaczego? Z „winy” nauczyciela.

To nietuzinkowy człowiek, który jeżeli już coś robi, to wkłada w to całe serce.
Metodyka nauczania też jest niecodzienna. Wykłady urozmaicane są mini-koncertami gitarowymi. Równie często wykładowca używa harmonijki ustnej, by zmotywować uczniów do pracy. Podstawą spotkań jest dialog, który zmusza do czynnego użycia języka i do pokonania bariery strachu . Ciekawie, zaskakująco, używając przykładów z życia codziennego, prowadzi swoich podopiecznych przez meandry językowe. Ponadto bardzo wierzy w swoich uczniów, więc zwyczajnie nie wypada nie nauczyć się. Stąd właśnie bierze się skuteczność nauczyciela.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site! Call Now Button
Na górę strony