Opublikowane przez data:

Wakacje w Baraku – 2018

Akcja Lato 2018 trwała w Domu Kultury BARAK od 2 lipca do 24 sierpnia. Akcja podzielona była na cztery dwutygodniowe turnusy. Pogoda w tym roku dopisała i mogliśmy zrealizować wszystkie plany. Zorganizowaliśmy wiele wycieczek krajoznawczych, wyjazdy na baseny, dni sportu, dni muzyki i tańca oraz konkursy muzyczne i plastyczne. Odwiedziliśmy Straż Pożarną Pabianicach, a Policja i Straż Miejska zaprosiła nas na Lewityn.

Wśród wielu wycieczek była wizyta w Wiosce Indiańskiej w Parzęczewie. Poznając zwyczaje i kulturę Indian, dzieci zostały pomalowane w barwy bojowe. Każdy miał również nadane przez wodza indiańskie imię. Zarówno chłopcy, jak i dziewczęta strzelali z łuku oraz próbowali wydobyć dźwięki z różnych instrumentów. To była wyśmienita zabawa w odległym, ale bardzo ciekawym świecie mieszkańców Ameryki Północnej.

Równie ciekawa okazała się wizyta u Królowej Matki. W pasiece w Lipce poznaliśmy życie pszczół. Pszczelarstwo to dziedzina, w której naukowcy cały czas odkrywają coś nowego, coś co nas zaskakuje. Dlatego spotkanie z pszczelarzem okazało się niezwykle interesujące. Ścieżka edukacyjna, którą przebyły dzieci, wzbogaciła wiedzę nie tylko o tych niesamowitych owadach, ale również o przeróżnych gatunkach miodu – których mogły spróbować. Niespodzianką wycieczki było ognisko z kiełbaskami oraz prezent w postaci słoiczka miodu.

Wycieczkę do głębinowej kopalni soli w Kłodawie zapamiętamy na długo.. Program zwiedzania obejmował prelekcje na temat historii powstania złóż kłodawskich oraz zastosowania soli. Niezapomniane wrażenia dostarczył zjazd windą na poziom 600 m pod powierzchnią ziemi, ale też podziemna kaplica św. Kingi – opiekunki górników solnych. Na pamiątkę otrzymaliśmy przepięknie błyszczące, lekko różowe unikatowe bryły soli oraz kilo soli kłodawskiej dla mamy 😉

Czekolada była pretekstem do odwiedzenia Łódzkiej „Manufaktury czekolady”. To tutaj słodkie pyszności produkowane są ręcznie bezpośrednio z ziarna kakaowca, co powoduje wyjątkowy ich smak. Każdy z uczestników warsztatów czekoladowym wykonał dekorację do swojej czekolady. Zabawy było co niemiara. Przy wykorzystaniu orzechów, wiórek kokosowych, suszonych owoców, a nawet popcornu powstały niesamowite słodkie ozdoby. Najsmaczniejszym punktem dnia była degustacja czekolady na gorąco.

Ceramilandia w Lutomiersku to miejsce magiczne, do którego wszyscy chętnie wracają. Dzieci poznały historię ceramiki oraz dawne sposoby wytwarzania i metody dekorowania przedmiotów domowego użytku oraz ozdób. Zdobytą wiedzę wykorzystały podczas warsztataów ceramicznych, gdzie własnoręcznie dekorowały figurki zwierząt.

W planetarium EC 1 w Łodzi obejrzeliśmy pokaz „Najbliższe podwórko”, który wzbudził jak zawsze ogromne zainteresowanie i ciekawość. Usłyszeliśmy jak narodził się Układ Słoneczny, obejrzeliśmy z bliska powierzchnie Słońca i Drogę Mleczną. Zajrzeliśmy w najbardziej odległe miejsca galaktyki. Dzieci zaciekawiły niesamowite różnice w wielkościach planet i księżyców krążących wokół nich. Pytań było bezliku, ciekawość została rozbudzona, a niektórzy już marzą o wyprawie na inną planetę.

Na półkoloniach dbamy również o aktywność fizyczną, jaką zapewnił nam park linowy w Arturówku. Zarówno młodsi, jak i nieco starsi mogli wykazać się odwagą i pomysłowością. Trasa dla najmłodszych z pełną asekuracją siatkową posiada dużo kolorowych i ciekawych przeszkód, które zapewnią uśmiech na twarzy małego zdobywcy wysokości. Trasa niska była idealna na pierwsze kroki na niewielkiej wysokości, zaś trasa średnia, gdzie chodziliśmy w pełnej uprzęży i zabezpieczaliśmy się karabińczykami wymagała sporo koncentracji i uwagi. Pełni dumy i wiary we własne siły, jak zdobywcy szczytów udaliśmy się na lody.

Wizyta w Komendzie Straży Pożarnej w Pabianicach przebiegła wzorowo. Praca strażaków jest wyjątkowa i wiele dzieci, nie tylko chłopcy marzą by kiedyś być strażakiem. Zainteresowanie wywołał się pokaz wozu bojowego oraz sprzętu do udzielania pomocy poszkodowanym. Zaś z powodu upału panującego tego dnia, niezwykle oczekiwaną atrakcja była kurtyna wodna. Zabawa w wodzie to frajda zawsze wywołująca uśmiech wśród dzieci.

Funkcjonariusze Policji i Straży Miejskiej odwiedzili półkolonistów w Domu Kultury Barak. Bezpieczeństwo podczas wakacji to zawsze ważny temat. Dzieci z uwagą słuchały jak należy zachowywać ostrożność nad wodą w trakcie kąpieli, jak ostrożnie poruszać się po drogach oraz jak korzystać bezpiecznie z internetu. Półkoloniści otrzymali bidony, kolorowe smycze oraz długopisy ufundowane przez ZWIK.

Zostaliśmy także zaproszeni przez Policję na Lewityn, gdzie przygotowali wraz z Strażą Pożarną pokaz ratownictwa wodnego. Mogliśmy zobaczyć jak trudne jest ratowanie tonącego, wszystkie czynności były relacjonowane przez megafon, a dzieci z uwagą obserwowały pracę strażaków. Zorganizowano dla nas atrakcję, mogliśmy popływać pod opieką Policjantów na rowerkach wodnych oraz obejrzeliśmy w plenerze przedstawienie pt.: „Jak Pstryk i Bzik zostali oświeceni”.

Odwiedzili jedną z największych sal zabaw w Łodzi „Piotruś Pan”. Bawiliśmy się na wielkim statku, krążąc w tajemniczych labiryntach oraz pokonując ruchome pomosty. Tajemniczy domek Piotrusia Pana ze ścianką wspinaczkową i dmuchaną zjeżdżalnią podobał się najbardziej dziewczynkom. Chłopcy wybierali baseny z piłkami, gdzie można było postrzelać z armatek do celu albo dmuchane trampoliny do skoków.

Niezwykłe atrakcje czekały na nas w sali z trampolinami „Saltos w Łodzi. Pod kierunkiem trenera dzieci wykonywały skoki i różne podniebne akrobacje. Wielkość sali i różnorodność trampolin nie pozwolił się nikomu nudzić. Ostatkiem sił dotarliśmy do autobusu i „Baraku”.

Kąpiele i zabawy w wodzie to ulubiony punkt półkolonii. Kąpaliśmy się na basenie „Fala” w Łodzi,w „Oceaniku” w Tuszynie i w „Wodnym Raju” w Łodzi.

Obejrzeliśmy cztery gorące premiery: „Uprowadzona księżniczka”, „Iniemamocni 2”, „Książę Czaruś” oraz „Krzysiu, gdzie jesteś” w pabianickim kine „Tomi”.

Rozegraliśmy turniej ping-ponga, gdzie po raz pierwszy od 6 lat zwyciężyła dziewczyna. Zorganizowaliśmy dni muzyki z teleturniejem muzycznym oraz turniej taneczny. Przeprowadziliśmy liczne, tak uwielbiane przez dzieci konkursy plastyczne z nagrodami. I tak dalej i dalej…

Nie sposób wymienić wszystkie atrakcje jakie oferujemy na półkoloniach, ale zapraszamy byście sprawdzili sami. Ferie zimowe w Baraku już niedługo.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site! Call Now Button
Na górę strony