Opublikowane przez data:

Wakacje w Spółdzielczym Domu Kultury

Z początkiem lipca w Spółdzielczym Domu Kultury PSM rozpoczęła się Akcja Lato 2017. Dzieci z zasobów PSM pod bacznym okiem opiekunów przyjemnie i aktywnie spędziły wolny czas. Plan zajęć był pełen wyjazdów, atrakcji i zabawy.

Pierwsze tygodnie wakacji dzieciaki licznie gromadziły się na zajęciach sportowo-rekreacyjnych. Byliśmy w sali zabaw dla dzieci „Urwisowo” w Ksawerowie, sali zabaw „Agatka” w Łodzi i na basenie „Oceanik” w Tuszynie. Uczestniczyliśmy w treningu strzeleckim w Klubie „Walter” i lekcji pokazowej gry w golfa.

Ogromną popularnością cieszył się seans filmowy w kinie „Tomi” o niesfornych Minionkach i seans popularnonaukowy w Planetarium EC1 pt. „Polaris”.

Bardzo interesujące i wymagające niezwykłej precyzji były zajęcia artystyczne ze sznurka sizalowego. Efektem końcowym zajęć były wykonane własnoręcznie przez dzieci prześliczne kwiaty – słoneczniki.

Aby szerzej poznać bohaterów bajek wybraliśmy się do Muzeum Bajki „Semafor”.
Zwiedzając wystawę poznaliśmy wielu popularnych, znanych bohaterów animowanych bajek. Największe wrażenie na dzieciach zrobił oczywiście Miś Uszatek.

Super atrakcją była wycieczka do Skansenu Rzeki Pilicy, Grot Nagórzyckich i Rezerwatu „Niebieskie Źródła”. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w Grotach Nagórzyckich. Na początek wysłuchaliśmy prelekcji na temat historii powstania grot,
po czym udaliśmy się do labiryntu podziemnych sal, korytarzy i wnęk dawnej kopalni piasku kwarcowego. Wrażenia z wędrówki pod ziemią – nieocenione. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Skansenu Rzeki Pilicy. W skansenie zobaczyliśmy wiele obiektów i eksponatów związanych z dorzeczem Pilicy m.in. drewniany młyn wodny, drewniany, unikatowo zdobiony budynek poczekalni kolejowej i militaria wojenne wyłowione z rzeki. Na koniec wycieczki udaliśmy się do Rezerwatu Przyrody „Niebieskie Źródła”, gdzie zobaczyliśmy wodę o niebiesko-błękitno- zielonej barwie.

Kolejne tygodnie wakacji spędziliśmy oczywiście niezmiernie ciekawie.

W programie Akcji Lato 2017 prowadzonej w Spółdzielczym Domu Kultury PSM znalazły się: zajęcia archeologiczne „Młodzi archeolodzy”, zajęcia historyczne „Dzień z Tadeuszem Kościuszko” w Muzeum Tradycji Niepodległościowych i zajęcia astronomiczne „Ale kosmos” w pabianickim muzeum.

Wielu półkolonistów wybrało się także do kina „Tomi” na film „Rock Dog- Pies ma głos” oraz na spektakl teatralny „Lokomotywa” wystawiany w Baśniowej Kawiarence. Spektakl pozwolił dzieciom wybrać się w niezwykłą, zwariowaną podróż z wierszami Juliana Tuwima oraz wziąć udział w inscenizacji jednego z wierszy pt. „Rzepka”.

Czynnie spędziliśmy czas na kręgielniach w łódzkiej Sukcesji i Manufakturze.
Gra w kręgle przysporzyła wiele emocji. Rywalizacja była ostra, zabawy było co niemiara i humory wszystkim dopisywały.

Liczna grupa dzieci uczestniczyła w seansie relaksacyjnym w Grocie Solnej „Wyspa soli”. Nietypowy mikroklimat panujący w grocie, szmer wody i cichutka muzyczka wprowadziły wszystkich uczestników w stan relaksu. Podczas pobytu w grocie solnej dzieci mogly bawić się solą jak piaskiem. Było super.

Ogromną popularnością cieszyła się wycieczka do „Napoleońskiej Zagrody” w Napoleonowie. Podczas wizyty w zagrodzie czekało na nas zwiedzanie stajni i prelekcja o koniach, przejażdżka tramwajem konnym i ognisko. Smak pieczonych kiełbasek
i pysznego chlebka pamiętamy do dziś. Każdy z uczestników mógł z pomocą instruktora zająć się końmi i pogłaskać osiołka Stefana. Czas w stadninie koni upłynął wszystkim uczestnikom bardzo szybko i żal było to magiczne miejsce opuszczać.

Początkowe tygodnie sierpnia były równie interesujące.
Na dwa seanse filmowe pt. „Mała wielka stopa” oraz „Kapitan Majtas” poszliśmy do kina „Tomi” w Pabianicach. Uczestnicy Akcji Lato wybrali się również na zajęcia biblioteczne do Miejskiej Biblioteki i zajęcia ornitologiczne „Ptasie radio” do pabianickiego muzeum.

Kondycję fizyczną sprawdziliśmy podczas rajdu na Rudzką Górę, gdzie mieliśmy możliwość skorzystania ze zjazdów torem saneczkowym. Zjazdy cieszą się ogromną popularnością wśród dzieciaków i są super atrakcją.

Ciekawostką, a zarazem żywą lekcją historii był wyjazd z dziećmi do Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi na spotkanie z Grupą Rekonstrukcji Historycznej. Rycerz przybliżył uczestnikom historię Zakonu Krzyżackiego. Zaprezentował ubiór
i uzbrojenie, którym się posługiwano.

Dużo radości sprawiła półkolonistom wycieczka do Nieborowa. W czasie pobytu w Nieborowie staraliśmy się zgłębić tajniki łowickich wycinanek i bibułowych kwiatków biorąc udział w warsztatach rękodzieła ludowego. Warsztaty odbywały się
w pomieszczeniu wystylizowanym na wzór łowickiej chałupy. Ponadto piekliśmy kruche paluchy i robiliśmy prawdziwe miotły dla Baby Jagi. Ponieważ Baba Jaga nie przybyła na spotkanie z nami, dzieciaki miały możliwość skorzystać z jej garderoby. Przebrania
w Baby Jagi były hitem dnia. Na koniec zaś czekał na nas słodki poczęstunek.

Podczas dwóch ostatnich tygodni wakacji również skorzystaliśmy z wielu form wypoczynku. W kinie obejrzeliśmy film pt.: „Gang Wiewióra 2”. A wędrówka ścieżkami edukacyjnymi Ogrodu Zoologicznego przyczyniła się do lepszego poznania świata zwierząt. Doskonaliliśmy także wspinaczkę w parku linowym na terenie ZOO.

Niezmiernie ciekawe były też zajęcia w łódzkim Ogrodzie Botanicznym. Dzieci wysłuchały prelekcji na temat roślin zielarskich rosnących na naszych łąkach i w naszych ogrodach. Dowiedziały się, które rośliny wykorzystywano dawniej w medycynie ludowej i jak sporządzano z nich preparaty ziołowe. Po prelekcji każdy z uczestników warsztatów sporządził własny wyrób zielarski – naturalne mydełko.

Na zajęciach w pabianickim muzeum staraliśmy się zgłębić tajniki wypiekania chleba i wykonaliśmy małe papierowe wiatraczki.

Atrakcją z pewnością była wycieczka do Pasieki. Tam wzięliśmy udział w lekcji nt. pszczelarstwa. W czasie wycieczki nie tylko wspólnie zwiedziliśmy pasiekę, ale również licznie zgromadziliśmy się przy ognisku. Zjedliśmy pyszny chlebek z różnymi rodzajami miodu i pieczoną kiełbaskę. Lekcja pozwoliła nam utrwalić najistotniejsze wiadomości o pszczołach, przybliżyć ich świat, w którym mogłyby czuć się niezagrożone.

I to już koniec ! Zapraszamy w przyszłym roku!

Do NOT follow this link or you will be banned from the site! Call Now Button
Na górę strony